41.9k views
0 votes
A 3-foot piece of wire costs $0.76. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

1 Answer

7 votes

divide total cost by length:

0.76 / 3ft = 0.2533 cents per foot

rounded to nearest cent = 0.25 cents per foot

User Sanne
by
7.4k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories