200k views
4 votes
A 108 49in source emits a 633-kev gamma photon and a 606-kev internal-conversion electron from the k shell. what is the binding energy of the electron in the k shell?

User Lelia
by
6.8k points

1 Answer

5 votes
Binding energy is the energy needed to emit the electron from the shell. Using the formula below to compute for BE. Binding Energy BE = Energy of photon - Kinetic energy electron
where
Energy proton= 633 keV
KE electron = 606 keV
Binding energy BE = 27 keVThe binding energy of the k subshell is equal to 27 keV.

User Skerrvy
by
8.0k points