204k views
1 vote
Sara pays $11 for 2.75 pounds of cheese.what is the cost per pound

User Abraham Cm
by
8.0k points

2 Answers

0 votes
The answer is $4 a pound.
User Schnodderbalken
by
8.3k points
2 votes

you just need to divide 11 by 2.75 which would be $4


User Meenu
by
7.9k points