17.9k views
1 vote
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 25 ounces of potato chips for $3.49. Choice B: 45 ounces of potato chips for $4.79

Choice A
Choice B
Both are equal
Not determined

2 Answers

1 vote
I thinks the awnswer is choise b because it is a lower unit price
User Morizotter
by
8.0k points
5 votes
3.49/25 = 0.1396 rounded = 0.14 cents per ounce
4.79/45 = 0.1064 rounded = 0.11 cants per ounce

B is the lowest price

hope it helps
User Torrent Lee
by
7.6k points

No related questions found