176k views
3 votes
Solve the problem as directed. The rate traveled from Amarillo to Austin by a bus averages 65 miles per hour. The bus arrived in Austin after eight hours of travel. An automobile averages 80 miles per hour. Using the inverse variation relationship, show what the time would be for the automobile to complete the trip. a0 hours

User Saokat Ali
by
7.0k points

2 Answers

1 vote

Answer:

The automobile would take 6.5 hours to complete the trip.

Explanation:

This is a case of a inverse variation relationship because when you increase the speed of traveling the time of arriving will reduce, now we have to define the equation and the variables:

Inverse variation equation:
x1y1=x2y2


x1: speed of the bus, 65 miles per hour


y1: time to Austin by bus, 8 hours


x2: speed of the automobile, 80 miles per hour


y2: time to Austin by automobile, unknown

Now we can replace the values in the equation and clear
y2, this is:


65*8=80*y2\\y2=(65*8)/(80) =(520)/(80) =6.5\\

The automobile would take 6.5 hours to complete the trip.

User Shdr
by
6.3k points
5 votes

65*8 = 520 miles traveled

520/80 = 6.5 hours for the car

User Alex Lomia
by
7.0k points