Answer:
Step-by-step explanation:
31 m/s
23° north of east
vy = 10 m/s v2
y + v
2
x = v
ground
vx = 1.5 m/s (10)2 + (1.5)2 = v
vground = 10.11 m/s
tan θ =
10
1.5
θ = 81.47
7.8m questions
10.5m answers