68.5k views
5 votes
At rite aid, you can buy 5bags of skittles for $5.25. At Duane trade, you can buy 4 bags of skittles for $5.00. At CVS, you can buy 10 bags of skittles for $9.00. Which store has the better unit price per bag of skittles?

1 Answer

3 votes
rite aid : 5.25 / 5 = 1.05 per bag
duane trade : 5/4 = 1.25 per bag
cvs : 9/10 = 0.90 per bag

better unit price is CVS
User Biswajit
by
8.4k points