menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
At rite aid, you can buy 5bags of skittles for $5.25. At Duane trade, you can buy 4 bags of skittles for $5.00. At CVS, you can buy 10 bags of skittles for $9.00. Which store has the better unit price
asked
Nov 14, 2018
68.5k
views
5
votes
At rite aid, you can buy 5bags of skittles for $5.25. At Duane trade, you can buy 4 bags of skittles for $5.00. At CVS, you can buy 10 bags of skittles for $9.00. Which store has the better unit price per bag of skittles?
Mathematics
middle-school
Ashish Bahl
asked
by
Ashish Bahl
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
rite aid : 5.25 / 5 = 1.05 per bag
duane trade : 5/4 = 1.25 per bag
cvs : 9/10 = 0.90 per bag
better unit price is CVS
Biswajit
answered
Nov 19, 2018
by
Biswajit
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 25, 2023
112k
views
John is ordering 5bags of cat food from Canada. Each bag has a mass of 6 kg. To determine the shipping costs, John needs to know the total weight in pounds. What is the weight of the cat food in pounds?
Sachin Yadav
asked
Mar 25, 2023
by
Sachin Yadav
8.1k
points
Mathematics
college
2
answers
1
vote
112k
views
asked
Jun 20, 2023
225k
views
When Mia volunteers to pick up trash onthe side of the highway, she can collect 5bags of trash in 2 hours. Mia works at aconstant rate. How many bags of trashcan Mia collect in 8 hours?
Petkostas
asked
Jun 20, 2023
by
Petkostas
7.4k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
225k
views
asked
Sep 17, 2021
99.2k
views
1. In a bag of Skittles, 35% of the candies are orange. How many orange Skittles are in the bag? 2. Dan uses a coupon at CVS that saves him 20%. On his receipt, he sees that he saved $3. How much was his
John Kariuki
asked
Sep 17, 2021
by
John Kariuki
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
99.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity