menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
At Shaw's Market apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of a…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
At Shaw's Market apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of a…
asked
May 21, 2018
145k
views
3
votes
At Shaw's Market apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of apples?
Mathematics
college
Solangel
asked
by
Solangel
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
250 cases is the answer
Ben Hardy
answered
May 21, 2018
by
Ben Hardy
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
a + b = 300....b = 300 - a
10a + 6b = 2000
10a + 6(300 - a) = 2000
10a + 1800 - 6a = 2000
10a - 6a = 2000 - 1800
4a = 200
a = 200/4
a = 50 <=== 50 cases of apples
b = 300 - a
b = 300 - 50
b = 250....250 cases of bananas
Tkja
answered
May 25, 2018
by
Tkja
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 13, 2017
131k
views
At Shaw's Market apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of apples?
Vinn
asked
Oct 13, 2017
by
Vinn
7.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
131k
views
asked
Mar 11, 2019
227k
views
At Shaw's Market, apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of apples? (Hint: Let A = cases
Chanaka Udaya
asked
Mar 11, 2019
by
Chanaka Udaya
8.1k
points
Mathematics
college
2
answers
4
votes
227k
views
asked
Jul 12, 2019
58.6k
views
At Shaw's Market, apples cost $10 per case and bananas cost $6 per case. If an order comes in for a total of 300 cases for $2,000, what was the specific number of cases of apples? (Hint: Let A = cases
AshuGG
asked
Jul 12, 2019
by
AshuGG
7.7k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
4
votes
58.6k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org