menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Mary helped her mom make pecan pies. She could buy 20 ounces of pecans for $7.80 at Food Depot. Food Mart sells a 32.5-ounce bag of pecans for $7.15. Which store has the best buy on pecans?
asked
Mar 15, 2018
164k
views
0
votes
Mary helped her mom make pecan pies. She could buy 20 ounces of pecans for $7.80 at Food Depot. Food Mart sells a 32.5-ounce bag of pecans for $7.15. Which store has the best buy on pecans?
Mathematics
high-school
Radu C
asked
by
Radu C
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
20÷7.8=2.564103
32.5÷7.15=4.545455
"Food Mart" has the best buy on pecans
Adarsh Shah
answered
Mar 17, 2018
by
Adarsh Shah
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
Foodmart
(20
÷ 7.8= 2.564103)
(32.5
÷ 7.15=4.545455)
Samuel Goldenbaum
answered
Mar 20, 2018
by
Samuel Goldenbaum
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 10, 2024
166k
views
The grocery store has bulk pecans on sale, and you're planning to make 5 pecan pies for a wedding. How many pounds of pecans should you buy? a) 3.75 pounds b) 4.25 pounds c) 4.50 pounds d) 5.00 pounds
Rlhh
asked
Sep 10, 2024
by
Rlhh
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
166k
views
asked
Dec 17, 2016
185k
views
Mr. Conrad's pecan pie recipe calls for 1 3/4 cups of pecans. He plans to make 6 pies for his family reunion. How many cups of pecans will Mr. Conrad need
Aremmell
asked
Dec 17, 2016
by
Aremmell
7.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
185k
views
asked
Jan 27, 2017
207k
views
Terry uses 3 cups of pecans to decorate the tops of 12 pecan pies . She put an equal amount of pecans on each pie. How many cups of pecans does she put on each pie.
Unreal User
asked
Jan 27, 2017
by
Unreal User
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
207k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org