menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
asked
Aug 21, 2018
43.5k
views
3
votes
3 pizzas for $ 16.50 what is the unit rate for one pizza
Mathematics
middle-school
Dan Hastings
asked
by
Dan Hastings
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
$5.50 is your answer because its $16.50/3
Rutcha
answered
Aug 24, 2018
by
Rutcha
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
the answer is 5.50$ you have to divide 16.50/ 3
Tmwanik
answered
Aug 26, 2018
by
Tmwanik
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org