176k views
4 votes
What is the unit rate per bottle if a pack of 28 bottles of juice sells for $7? $0.25 per bottle $0.75 per bottle

$2.50 per bottle

$4.00 per bottle

User Akli
by
8.3k points

1 Answer

6 votes

divide cost by number of bottles


7/28 = 0.25 per bottle


check 28 * 0.25 = 7.00

User Zach Gates
by
7.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories