169k views
0 votes
A coffee mixture has beans that sell for $0.20 a pound and beans that sell for $0.68. If 120 pounds of beans create a mixture worth $0.54 a pound, how much of each bean is used? Model the scenario then solve it. Then, in two or more sentences explain whether your solution is or is not reasonable.

User Jaki
by
7.2k points

1 Answer

4 votes
Let x be the number of pounds of the $1.35 beans. The cost of those beans is $1.35 * x, or 1.35x.
Let y be the number of pounds of the $1.05 beans. The cost of those beans is $1.05 * y, or 1.05y.
We know that 120 pounds of the mix sells for $1.15/pound, for a total of 120 * 1.15 = $138.

x + y = 120
1.35(x) + (1.05)y = 138

We can rewrite the first as
x = -y + 120

Now we can substitute (-y + 120) in for (x) in the second equation, because we just proved they're equal.

1.35(x) + 1.05(y) = 138
1.35(-y + 120) + 1.05y = 138
-1.35y + 162 + 1.05y = 138
-0.3y + 162 = 138
-0.3y = -24
y = 80

And since x + y = 120, that means x = 40.

Check:
40 pounds of x at $1.35 costs 40 * 1.35, or $54.
80 pounds of y at $1.05 costs 80 * 1.05, or $84.
Do those add up to our target total, according to the question, of 120 * 1.15 = $138?
User Santiago Robledo
by
9.1k points

No related questions found