223k views
3 votes
What is the unit rate of $2.35

User Schmod
by
6.8k points

1 Answer

1 vote
To find the unit rate, you need another number.

Let's say 12 eggs= $2.35 and you want to find the unit rate, you just simply divide

2.35 divided by 12- .1985 just round that and it will be .20 so it cost 20 cents for every egg so the unit rate would be 20 cents per egg or


.20/1
User Tom Wuyts
by
6.9k points