menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the rate for 4 shirts for $32:00
asked
Dec 17, 2018
160k
views
4
votes
What is the rate for 4 shirts for $32:00
Mathematics
high-school
Jarrod Moldrich
asked
by
Jarrod Moldrich
7.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
The answer should be $8 if you are trying to find the unit rate. All you have to do is divide 32 by 4 and you get 8. Hope that helped.
Igor Tverdovskiy
answered
Dec 19, 2018
by
Igor Tverdovskiy
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
6
votes
32/4 = 8
this means that each shirt costs 8 dollars
hope this helps
so x = x(8) or (for every shirt, multiply the number by 8)
Mikael Koskinen
answered
Dec 24, 2018
by
Mikael Koskinen
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org