160k views
4 votes
What is the rate for 4 shirts for $32:00

2 Answers

3 votes
The answer should be $8 if you are trying to find the unit rate. All you have to do is divide 32 by 4 and you get 8. Hope that helped.
User Igor Tverdovskiy
by
8.4k points
6 votes
32/4 = 8
this means that each shirt costs 8 dollars

hope this helps

so x = x(8) or (for every shirt, multiply the number by 8)


User Mikael Koskinen
by
8.0k points

No related questions found