208k views
1 vote
An object has a mass of 18 grams and its volume is 2 cm3 calculate density

2 Answers

1 vote
The density is 9 g/cm3
User Harinarayanan K S
by
6.9k points
5 votes

Answer:
9\ gm/cm^3

Explanation:

The formula to find the density is given by :-


\text{Density}=\frac{\text{Mass}}{\text{Volume}}

Given : Volume of object = 2
cm^3

Mass of object = 18 grams

Then., the density will be :-


\text{Density}=(18)/(2)=9\ gm/cm^3

Hence, the density of the object would be
9\ gm/cm^3.

User Omnigazer
by
6.1k points