48.4k views
5 votes
One dozen eggs cost $1.98. How much does one egg cost?

User BilalAlam
by
8.6k points

2 Answers

3 votes
There are 12 eggs in one dozen. In order to find the cost of one egg, divide $1.98 by 12: $1.98/12=$.165
User Sheree
by
8.3k points
5 votes
We know that one dozen is 12 so with that all we need to do is divide $1.98 by 12 and get the unit price. The price for one egg is .165 cents. 
User Pavel Vorobyov
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories