221k views
5 votes
a ball is thrown straight up it passes a 2.00 m high window 7.5 meters off the ground on its path up it takes 1.3 s to go past the window. what was the balls initial velocity?

1 Answer

3 votes
Let's say the velocity at the bottom of the window was "v."
s = v*t + ½at²
2 m = v * 1.3s - 4.9m/s² * (1.3s)² = v * 1.3s - 8.3 m
v = 10.3m / 1.3s = 7.9 m/s

Then the initial speed was
V = √(v² + 2as) = √(7.9m/s² + 2 * 9.8m/s² * 7.5m) = 14 m/s ◄ initial velocity
(after rounding to 2 digits from 14.5 m/s).
User Rozumir
by
6.7k points