120k views
1 vote
Which is the better buy 3 pounds for 8.31 or 5 pounds for 12.95

2 Answers

7 votes
It'd be better to buy the 5 pounds for 12.95.

If you divide the price by the amount, it results as 2.59 as opposed to 3 pounds for 8.31 which is 2.77 per pound, making it clear now that the 5 lb for 12.95 is the better deal
User Xinqiu
by
8.8k points
6 votes
answer:

5 pounds for 12.95

Step-by-step explanation:

to solve, find the unit rate. the cheaper unit rate is the best and cheapest choice.

8.31/3 = 2.77
12.95/5 = 2.59

5 pounds for 12.95 is the cheaper choice because it has a smaller unit rate.

Hope this helps! :D
User Alejandro Cumpa
by
8.3k points

No related questions found