216k views
1 vote
K mart is advertising a back to school sale on pencils . A pack of ,30 sells for 7.97 where as a 12 pack of the same brand costs 4.77 whuch is better to buy?

1 Answer

2 votes
Pack of 30 is better because:

Other wise you'd be paying $9.54 for only 24 pencils.
User Timmyg
by
7.6k points