67.3k views
4 votes
If Juan drives 50 mph for 1.5 hours and then 70 mph for 0.5 hours, then how far did he drive?

2 Answers

3 votes
50mph for 1.5 hr
50 miles = 1 hr
25 miles = .5 hr

so that makes 75 miles so far
70/2 = 35 = .5 hr
75+35
110 miles

Juan drove 110 miles for a total of two hours
User Korya
by
6.7k points
6 votes

Answer:

The total distance that he drive is:

110 miles.

Explanation:

We know that the distance is defined as the product of speed and time.

i.e.


Distance=Speed* Time

It is given that:

Juan drives 50 mph for 1.5 hours.

This means that at this rate the distance traveled by him is:


Distance_1=50* 1.5\\\\i.e.\\\\Distance_1=75\ miles

and he travels at the rate of 70 mph for 0.5 hours.

This means that the distance traveled by him at this rate is:


Distance_1=70* 0.5\\\\i.e.\\\\Distance_1=35\ miles

Hence, the total distance that he drive is:


Total\ distance=Distance_1+Distance_2\\\\Total\ distance=75+35\\\\i.e.\\\\Total\ distance=110\ miles

User Protector One
by
7.0k points