49.2k views
4 votes
Suppose you buy two sweaters. each sweater costs the same amount. the amount of money you spend varies directly with the number of sweaters you buy. if you spent $37.50 for two sweaters, what is the constant of variation?

User Ramzeek
by
6.7k points

2 Answers

1 vote
the constant of the variation is the price of the sweater. In this case, it will be $37.50÷2 = $18.75.
Thus, the constant of variation is 18.75
User MaZZZu
by
6.9k points
5 votes

Answer with Step-by-step explanation:

We spent $37.50 for two sweaters.

Each sweater costs the same amount.

Cost of each sweater=$37.50/2

=$18.75

The amount of money you spend varies directly with the number of sweaters you buy.

We have to find the constant of variation.

Here, cost of each sweater is the constant of variation.

Hence, constant of variation is:

$18.75

User Rohan Sanap
by
7.5k points