menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Help Needed. Six and a half pounds of oranges cost $5.59. What is the cost of one pound?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Help Needed. Six and a half pounds of oranges cost $5.59. What is the cost of one pound?
asked
Jan 3, 2018
234k
views
4
votes
Help Needed.
Six and a half pounds of oranges cost $5.59. What is the cost of one
pound?
Mathematics
middle-school
Gladis
asked
by
Gladis
7.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
so you wanna basically divide 5.59 by 6 1/2 too give you .86 for each pound.
Kamlesh Gallani
answered
Jan 4, 2018
by
Kamlesh Gallani
7.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
0.86 a pound. Divide 5.59 by 6.5
Ilim
answered
Jan 7, 2018
by
Ilim
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org