180k views
2 votes
За 7 кг груш заплатили 525 руб. Сколько рублей следует заплатить за 4,6 кг груш?

User Mgautierfr
by
7.9k points

1 Answer

7 votes

Answer: 345 руб.

Explanation:

525 : 7 = 75 (руб.) - стоимость 1 кг груш.

4,6 * 75 = 345 (руб.) - следует заплатить за 4,6 кг груш.

User Prolific
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories