92.0k views
0 votes
What volume will 5.1×1022 atoms of ne occupy at stp?

User Zell Faze
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

First let us calculate the number of moles of Ne using Avogadros number.

number of moles = 5.1×10^22 atoms * (1 mole / 6.022x10^23 atoms)

number of moles = 0.08469 mole

At STP, a gas would occupy 22.4L/mole

V = (22.4L/mole) * 0.08469 mole

V = 1.90 L

User Telanor
by
7.1k points