185k views
3 votes
In a certain grocery store, strawberries cost $4.48 per pound ( 4.48 dollars/lb ). What is the cost per ounce?

User Alex Bauer
by
7.3k points

2 Answers

3 votes

Answer: There is cost $0.28 per ounce.

Explanation:

Since we have given that

Cost per pound = $4.48

We need to find the cost per ounce.

As we know that

1 pound = 16 ounces

So, Cost per ounce would be


(4.48)/(16)\\\\=\$0.28

Hence, there is cost $0.28 per ounce.

User Chris Finley
by
6.2k points
6 votes

To solve this problem, all we have to do is to convert the pounds to ounce. We know that the conversion factor is:

1 pound = 16 ounce

Therefore:

cost per ounce = ($ 4.48 / pound) * (1 pound / 16 ounce) = $0.28 / ounce

User Hselbie
by
6.4k points