185k views
3 votes
In a certain grocery store, strawberries cost $4.48 per pound ( 4.48 dollars/lb ). What is the cost per ounce?

User Alex Bauer
by
8.0k points

2 Answers

3 votes

Answer: There is cost $0.28 per ounce.

Explanation:

Since we have given that

Cost per pound = $4.48

We need to find the cost per ounce.

As we know that

1 pound = 16 ounces

So, Cost per ounce would be


(4.48)/(16)\\\\=\$0.28

Hence, there is cost $0.28 per ounce.

User Chris Finley
by
7.4k points
6 votes

To solve this problem, all we have to do is to convert the pounds to ounce. We know that the conversion factor is:

1 pound = 16 ounce

Therefore:

cost per ounce = ($ 4.48 / pound) * (1 pound / 16 ounce) = $0.28 / ounce

User Hselbie
by
7.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories