229k views
3 votes
If Xena's position at time zero is 0 and Gabriele's position is 60 m, what time interval is needed for Xena to catch Gabriele?

User Msonowal
by
7.6k points

1 Answer

4 votes

x1 =8t

x2=6t+60

x1=x2

8t=6t+60

2t=60

t=30 s

User QTom
by
7.8k points