109k views
0 votes
Sam bought 11 pounds of rice for $7 . How many pounds of rice did he get per dollar?

User Hendrik F
by
8.4k points

1 Answer

3 votes
Given: $7
--------
11 lb

Use this equation of ratios to determine the unit price of a pound of rice:

$ 7 $1
-------- = -----------
11 lb. x

11 lb x
------- = -----------
$7 $1

Cross multiplying, (11 lb)($1) = ($7)x

Divide both sides by $7 to obtain the value of x, the number of pounds of rice per dollar.
User Smoser
by
8.3k points

No related questions found