menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44. find the unit price what is the error of 20 divided by 23.44=.85
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44. find the unit price what is the error of 20 divided by 23.44=.85
asked
Jul 24, 2018
181k
views
0
votes
A pet supply store sells a 20-pound bag of dog food $23.44. find the unit price what is the error of 20 divided by 23.44=.85
Mathematics
college
Jhonnatan
asked
by
Jhonnatan
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
23.44 / 20 = 1.172 rounds to 1.17 per lb <== this is cost per lb...this is telling u how much each lb of dog food costs
20 / 23.44 = 0.85....this is lbs per dollar....this is telling u that u r getting 0.85 lbs for a dollar
Wchargin
answered
Jul 31, 2018
by
Wchargin
9.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org