195k views
5 votes
12 pencils cost $2.00. what is the cost per pencil

2 Answers

4 votes
$2.00 / 12 = .1666
Since the 6 is greater than 5, round up to next highest number.
1 pencil cost .17
answer is 17 cents for 1 pencil
User Foson
by
7.9k points
3 votes
wouldn't it be 16 cents
User Sterling Duchess
by
9.2k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.