124k views
2 votes
Which is the better buy ? 1lb of walnuts for 3.49 or 10 oz of walnuts for 2.49

2 Answers

5 votes
10 oz for 2.49. Hope I helped :)
User Cesarislaw
by
8.3k points
2 votes
1lb for 3.49 is 21.8 cents per ounce.10oz. for 2.49 is 24.9 cents per ounce. Making the 1lb for $3.49 is a better buy.
User Andrian Durlestean
by
8.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories