122k views
2 votes
Mary mentions that she spends only 5% of her weekly income on entertainment. You know that she usually spends about $10.00. What's her weekly income?

2 Answers

4 votes
0.05X=10
X=200
it should be that
User Tribalvibes
by
6.8k points
5 votes

Answer:

Mary's weekly income is $200.

Explanation:

Let x be the Mary's weekly income.

It is given that Mary spends only 5% of her weekly income on entertainment.

Total amount she spends on entertainment is


Expense=x* (5)/(100)=0.05x

It is also given that she usually spends about $10.00.


0.05x=10

Divide both sides by 0.05.


(0.05x)/(0.05)=(10)/(0.05)


x=200

Therefore, Mary's weekly income is $200.

User Ande Caleb
by
7.1k points