204k views
3 votes
Harold bought 5 apples for $ 1.30. What is the unit price?

User Mskel
by
6.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

5 apples- $1.30

1 apple- 1.30 / 5

= $0.26

Explanation:

User Julisa
by
7.1k points
0 votes
What is unit price?- unit price is the cost of one item(which in this case is an apple)

5 apples- $1.30
1 apple- 1.30 / 5
= $0.26
User Venir
by
6.8k points