209k views
3 votes
If you produce 14.5 g of O2 in the lab from a reaction that you showed by calculation could produce a maximum of 22.0 g of O2, what is your percent yield?

User Naota
by
7.2k points

2 Answers

1 vote

Answer: 65.9 %

Step-by-step explanation:

The formula for calculating percentage yield is:

Percentage yield =
\frac{\text{Experimental yield}}{\text{Theoretical yield}}* 100

Given : Experimental yield = 14.5 g

Theoretical yield = 22.0 g

Putting in the values we get:

Percentage yield =
(14.5)/(22.0)* 100=65.9\%

Therefore, the percentage yield is 65.9 %.

User Johannes Setiabudi
by
6.4k points
3 votes

Percent yield is simply the ratio of the actual amount produced over the theoretical amount that can be produced. In this case that would be:

percent yield = actual amount / theoretical amount

percent yield = (14.5 g / 22.0 g) * 100%

percent yield = 65.91%

User Gastush
by
6.7k points