137k views
1 vote
If 12 cans of soda cost $4.50, how much do 30 cans cost? answer in proportions please

User Arijit
by
8.1k points

1 Answer

1 vote
so 12 cans= $4.50 how about 1 can 12÷4.50= $2.667 and 30×$2.667=$80.010
User John Kinyanjui
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories