menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price /p/, per towel A 54. 90p= 9 B 9p= 54. 90 C p/9 = 54.90 D p/54.90 = 9
asked
Sep 19, 2018
48.6k
views
0
votes
Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price /p/, per towel
A 54. 90p= 9
B 9p= 54. 90
C p/9 = 54.90
D p/54.90 = 9
Mathematics
middle-school
Jeraldfdo
asked
by
Jeraldfdo
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
i believe the answer would be B
Gaurab Kumar
answered
Sep 19, 2018
by
Gaurab Kumar
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
B
9p=54.90
p = 54.90/9
p = 6.10
Toadjaune
answered
Sep 25, 2018
by
Toadjaune
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 2, 2016
23.5k
views
Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 54.90p = 9 B. 9p= 54.90 C. p/9 = 54.90 D. p/54.90 = 9
Hannesvdvreken
asked
Nov 2, 2016
by
Hannesvdvreken
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
23.5k
views
asked
Feb 17, 2016
39.5k
views
Which equations models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 9p=54.90 B. P/9=54.90 C. P/54.90 D. 54.90p=9
Ben McCann
asked
Feb 17, 2016
by
Ben McCann
7.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
39.5k
views
asked
Jul 14, 2017
67.4k
views
Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 54.90p = 9 B. 9p = 54.90 C. p/54.90 = 9 D. p/9 = 54.90
Joberror
asked
Jul 14, 2017
by
Joberror
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
67.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org