menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price /p/, per towel A 54. 90p= 9 B 9p= 54. 90 C p/9 = 54.90 D p/54.90 = 9
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price /p/, per towel A 54. 90p= 9 B 9p= 54. 90 C p/9 = 54.90 D p/54.90 = 9
asked
Sep 19, 2018
48.6k
views
0
votes
Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price /p/, per towel
A 54. 90p= 9
B 9p= 54. 90
C p/9 = 54.90
D p/54.90 = 9
Mathematics
middle-school
Jeraldfdo
asked
by
Jeraldfdo
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
1
vote
i believe the answer would be B
Gaurab Kumar
answered
Sep 19, 2018
by
Gaurab Kumar
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
B
9p=54.90
p = 54.90/9
p = 6.10
Toadjaune
answered
Sep 25, 2018
by
Toadjaune
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 2, 2016
23.5k
views
Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 54.90p = 9 B. 9p= 54.90 C. p/9 = 54.90 D. p/54.90 = 9
Hannesvdvreken
asked
Nov 2, 2016
by
Hannesvdvreken
7.7k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
23.5k
views
asked
Feb 17, 2016
39.5k
views
Which equations models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 9p=54.90 B. P/9=54.90 C. P/54.90 D. 54.90p=9
Ben McCann
asked
Feb 17, 2016
by
Ben McCann
7.0k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
39.5k
views
asked
Jul 14, 2017
67.4k
views
Which equation models this problem? Chelsea paid $54.90 for nine bath towels. What is the unit price, p, per towel? A. 54.90p = 9 B. 9p = 54.90 C. p/54.90 = 9 D. p/9 = 54.90
Joberror
asked
Jul 14, 2017
by
Joberror
8.4k
points
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
67.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org