141k views
5 votes
madeline usually makes 85% of her shots in basketball. if she attempts 20, how many will she likely make?

2 Answers

4 votes
It's 17
85% of 10 is 8.5 x that by 2 because it's 20
8.5x2=17
User Kenzi
by
7.0k points
5 votes
Set up a proportion. Remember that percent means per 100.

85/100=x/20

100/5=20
85/5=17=x

Final answer: 17 baskets made
User Finduilas
by
7.1k points