95.5k views
5 votes
You purchase a stereo that originally costs $250 but is marked 10% off. The sales tax is 5%. How much of your total purchase cost is sales tax?

a. $12.50
b. $236.25
c. $262.50

2 Answers

3 votes
I thinks its A $12.50
User Marian Spanik
by
7.7k points
4 votes

Answer:

$11.25

Explanation:

We have been you purchase a stereo that originally costs $250 but is marked 10% off. The sales tax is 5%.

First of all, we will find price of stereo after 10% off by finding 90% of $250.


\text{Price of stereo after sale}=\$250*(90)/(100)


\text{Price of stereo after sale}=\$250*0.90


\text{Price of stereo after sale}=\$225

Now, we will find 5% of 225 to find amount of sales tax.


\text{Amount of sales tax}=\$225* (5)/(100)


\text{Amount of sales tax}=\$225* 0.05


\text{Amount of sales tax}=\$11.25

Therefore, amount of sales tax would be $11.25.

User David Steinhauer
by
7.2k points