menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Is $1.99 per pound a unit rate or rate
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Is $1.99 per pound a unit rate or rate
asked
Mar 17, 2018
46.0k
views
5
votes
Is $1.99 per pound a unit rate or
rate
Mathematics
high-school
Zamboney
asked
by
Zamboney
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
It is a rate because it uses money and pounds. Unites rate would be something like 2 feet per sec
CallMeStag
answered
Mar 20, 2018
by
CallMeStag
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
This is a unit rate because a unit rate has some kind of unit, in this case pounds, to go with the rate.
Neil Anderson
answered
Mar 21, 2018
by
Neil Anderson
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org