112k views
2 votes
A laser diffraction pattern results in y = 6.0 cm, and the distance from the gap to the screen is D = 12 cm. The tangent of θ would be equal to?

User Banzhe
by
7.2k points

2 Answers

4 votes
The tangent of θ would be equal 0.5
User Bird
by
7.1k points
6 votes

Answer:

The tangent of θ is 0.5.

Step-by-step explanation:

Given that,

Distance on the screen = 6.0 cm

Distance from the gap to the screen = 12 cm

We need to calculate the angle

The relation between the distance between the fringes and the distance from the gap to the screen.


\tan\theta=(y)/(D)

Where, y = distance between the fringes

D = distance from the gap to the screen

Put the value into the formula


\tan\theta=(6.0)/(12)


\tan\theta=0.5

Hence, The tangent of θ is 0.5.

User Paul Russell
by
6.7k points