198k views
3 votes
Cynthia is purchasing an electric heater for $181.25, including tax. She gives the sales clerk 2 fifty-dollar bills, 7 ten-dollar bills, and 12 one-dollar bills. How much should she receive in change?

A.$18.75 B.$3.75 C.$0.75 D.$8.75

User Simpu
by
7.4k points

2 Answers

5 votes
the answer to the question is C.$0.75
User Sarthak Bhagwat
by
6.7k points
6 votes

Answer:

The answer to the question: How much should she receive in change?

C. $0.75

Explanation:

We need to add the amount of money she gives the sales clerk.

  • 2 fifty-dollar bills= 2*$50= $100
  • 7 ten-dollar bills = 7*$10 = $70
  • 12 one-dollar bills =12*$1= $12

Money paid by cynthia= $100 + $70 + $12 = $182

The money she should receive in change is the subtraction between Money paid by cynthia ($182) and electric heater value ($181.25).

Change = $182 - $181.25

Change = $0.75

User Alex Suzuki
by
7.2k points