menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
2 boxes of cereal cost $5:16 how much would 3 boxes of cereal cost
asked
Apr 1, 2018
173k
views
3
votes
2 boxes of cereal cost $5:16 how much would 3 boxes of cereal cost
Mathematics
middle-school
Lari Hotari
asked
by
Lari Hotari
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Multiply the price times the number of boxes
Yuklia
answered
Apr 1, 2018
by
Yuklia
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Ok, we know that 2 boxes cost $5.16. We can divide this price by 2 to find the price of one. 5.16/2 = $2.58, so we now know that one box costs $2.58. We can multiply this by 3 to find the cost of three boxes, $7.74.
Three boxes cost $7.74
Ondergetekende
answered
Apr 5, 2018
by
Ondergetekende
8.7k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org