menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Jesus paid $2.50 for 5lbs for candy.what is the cost per lb?
asked
May 1, 2018
134k
views
5
votes
Jesus paid $2.50 for 5lbs for candy.what is the cost per lb?
Mathematics
high-school
Achudars
asked
by
Achudars
8.6k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
3
votes
the cost would be .50 cents per pound.
SHUBHAM SHEDGE
answered
May 2, 2018
by
SHUBHAM SHEDGE
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
5
votes
Dividing $2.50 by 5, we find the cost per pound is $0.50
Mengfei Murphy
answered
May 5, 2018
by
Mengfei Murphy
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 23, 2020
222k
views
A scale measures weight to the nearest 0.5 lb. which measurement shows an appropriate level of precision for the scale? A. 140lbs, B. 148.75lbs, C. 140.5lbs, D. 141lbs
Michael Kaufman
asked
May 23, 2020
by
Michael Kaufman
7.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
222k
views
asked
Jan 21, 2022
17.5k
views
stan bought 5lbs of raisins at $3.55/lb . if he wanted to but 4 more pounds of a different kind of raisins to make the average price per pound equals to $3.23 what price should he pay for the additional
Lars Kemmann
asked
Jan 21, 2022
by
Lars Kemmann
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
0
votes
17.5k
views
asked
Apr 16, 2023
189k
views
If you should feed 1½ lbs of hay per 100 lbs of your horse’s body weight, how much should you feed a 1100 lb horse? A. 23lbs B. 16.5lbs C. 13.6lbs D. 7.5lbs
Koushik Veldanda
asked
Apr 16, 2023
by
Koushik Veldanda
8.2k
points
Mathematics
college
1
answer
8
votes
189k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org