208k views
4 votes
Josh paid $11.96 for a 2.24 -pound bag of shrimp at one store. The following week, he paid $17.24 for a 3.12 -pound bag at another store. Find the unit price for each bag. Then state which bag is the better buy based on the unit price. Round your answers to the nearest cent.

2 Answers

1 vote

Answer:

Unit price for the 2.24-pound bag: $5.34perpound

Unit price for the 3.12-pound bag: $5.53perpound

The better buy:

The 2.24-pound bag because it is cheaper!

Explanation:

the other guy is wrong do the first bAG

User Sente
by
8.7k points
3 votes
the first bag would be 5.34$ and the second would be 5.53$ and the second bag is better cause your only spending 19 more cents for 1.5 more pounds
User Olexd
by
7.7k points