menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
The Bread Alone Bakery has a daily overhead of $ 90 90 . It costs $ 0.60 0.60 to bake each loaf of bread, and the bread sells for $ 1.50 1.50 per loaf.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
The Bread Alone Bakery has a daily overhead of $ 90 90 . It costs $ 0.60 0.60 to bake each loaf of bread, and the bread sells for $ 1.50 1.50 per loaf.
asked
Oct 7, 2018
127k
views
5
votes
The Bread Alone Bakery has a daily overhead of
$
90
90
. It costs
$
0.60
0.60
to bake each loaf of bread, and the bread sells for
$
1.50
1.50
per loaf.
Mathematics
high-school
Windweller
asked
by
Windweller
9.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
We let C be the cost
x be the number of loaves
cost = overhead cost+ cost to bake - selling price
cost = 90 + 0.60x - 1.50x
cost = 90 - 0.90x
Hope this answers the question. Have a nice day. can you subscribe to my channel its flameboy21 valadez
Tyler Replogle
answered
Oct 13, 2018
by
Tyler Replogle
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 21, 2018
208k
views
The Bread Alone Bakery has a daily overhead of $90. It costs $0.60 to bake each loaf of bread, and the bread sells for $1.50 per loaf. Write an equation for the cost, C , in terms of the number of loaves,
Brian McGinity
asked
Aug 21, 2018
by
Brian McGinity
7.6k
points
Mathematics
college
1
answer
2
votes
208k
views
asked
Sep 25, 2018
4.4k
views
A bakery would like you to recommend how many loaves of its famous marble rye bread to bake at the beginning of the day. Each loaf costs the bakery ?$4.004.00 and can be sold for ?$7.007.00. Leftover loaves
Ccordon
asked
Sep 25, 2018
by
Ccordon
8.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
4.4k
views
asked
Oct 8, 2021
19.4k
views
Suppose a Roasted Olive restaurant is considering whether to (1) bake bread for its restaurant in-house or (2) buy the bread from a local bakery. The chef estimates that variable costs of making each loaf
Lazywiz
asked
Oct 8, 2021
by
Lazywiz
8.1k
points
Business
college
2
answers
3
votes
19.4k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org