98.8k views
0 votes
A cyclist leaves home and rides due east for a distance of 45 km. She returns home on the same bike path. If the entire trip takes 4 hrs, what is her average speed? What is her displacement ?

User Magnas
by
6.9k points

2 Answers

4 votes
90km/4hrs=22.5kn/hr average speed. Her dispacement is 0. Her trip started and ended in the same place.
User Manik
by
7.4k points
4 votes

Answer:

The average speed is 22.5 km/hr and displacement is zero.

Step-by-step explanation:

Given that,

Distance of one side = 45 km

Time = 4 hrs

We need to calculate the average speed

Using formula of average speed


v = (D)/(T)

Where, D = total distance

T = total time

Put the value into the formula


v = (90)/(4)


v=22.5\ km/hr

Displacement will be zero because the journey ends where the journey stated.

Hence, The average speed is 22.5 km/hr and displacement is zero

User Antonio Petricca
by
7.5k points