52.3k views
1 vote
What is the mass of 30.0 ml of a solution with a density of 1.60 g/ml?

User Meenu
by
6.9k points

2 Answers

4 votes
The answer is 48g
30 x 1.60 = 48
User Felix
by
7.8k points
3 votes

Answer:

The correct answer is mass = 48g

Step-by-step explanation:

Hello!

Let's solve this!

The data is:

volume: 30.0 ml

density: 1.60 g / ml

The density formula is:

density = mass / volume

From this formula we cleared the mass:

mass = density * volume

mass = (1.6g / ml) * 30ml = 48g

We conclude that the correct answer is mass = 48g

User Thul
by
7.8k points