10.2k views
2 votes
If you start with 0.05 M O3 and 0.01 M NO and the reaction reaches completion in 16 seconds, what is the initial rate of this reaction with respect to O3?

User Llewlyn
by
6.7k points

2 Answers

2 votes

Final answer:

The initial rate of the reaction with respect to O3 is 0.003125 M/s, calculated by dividing the change in concentration of O3 (0.05 M) by the reaction time (16 seconds).

Step-by-step explanation:

To determine the initial rate of the reaction with respect to O3, we need to consider the decrease in the concentration of O3 as the reaction proceeds to completion. Since the initial concentration of O3 is given as 0.05 M and the reaction completes in 16 seconds, we would subtract the final concentration (which would be 0 M at completion) from the initial concentration and divide by the time taken to obtain the rate.

The rate with respect to O3 can be calculated as follows:

Rate = ∆[O3] / ∆t = (Initial concentration of O3 - Final concentration of O3) / Time

Assuming all of O3 has been consumed, the rate would be:

Rate = (0.05 M - 0 M) / 16 s = 0.05 M/16 s = 0.003125 M/s

This is the rate of disappearance of O3 in moles per liter per second at the start of the reaction.

User Rex Miller
by
6.7k points
4 votes

Since we are basing the rate with respect to O3, therefore the rate would simply be the concentration divided by the total reaction time. That is:

rate of reaction = 0.05 M / 16 seconds

rate of reaction = 3.125 x 10^-3 M / second

or

rate of reaction = 0.003125 M / second

User Rholmes
by
7.5k points