menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Five t-shirts sold for $60. Tom used the five-step problem-solving plan. After completing the solve step, how much did he find the cost of each shirt to be? Enter you answer in …
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Five t-shirts sold for $60. Tom used the five-step problem-solving plan. After completing the solve step, how much did he find the cost of each shirt to be? Enter you answer in …
asked
Nov 19, 2018
175k
views
5
votes
Five t-shirts sold for $60. Tom used the five-step problem-solving plan. After completing the solve step, how much did he find the cost of each shirt to be? Enter you answer in the box.
Mathematics
college
Calvin Nunes
asked
by
Calvin Nunes
9.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
divide total cost by number of items
60/5 = 12
each shirt cost $12
Lifebalance
answered
Nov 23, 2018
by
Lifebalance
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org