175k views
5 votes
Five t-shirts sold for $60. Tom used the five-step problem-solving plan. After completing the solve step, how much did he find the cost of each shirt to be? Enter you answer in the box.

1 Answer

3 votes
divide total cost by number of items
60/5 = 12
each shirt cost $12
User Lifebalance
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories