166k views
4 votes
An organism contains 40% of adenine, how much thymine is present?

User JayWHY
by
6.7k points

1 Answer

4 votes
According to Chargaff's Rules, concentration of adenine is equal to the concentration of thymine. Therefor if adenine= 40% thymine= 40%.
BUT this only works for double strand DNA.The possibility of Adenine= 40% and Thymine= 60% is only in a single stranded DNA molecule.

Hope I helped
User Mgear
by
5.9k points