199k views
4 votes
A jet boat is used to take canoers 200 miles upriver to their starting point. As the driver of the jet boat, Jeremy knows that it will take him 5 hours to get the canoers upstream, but only 4 hours to get the boat back downstream after dropping the canoers off, as long as he keeps the boat moving at a constant speed.

2 Answers

6 votes

Answer:

C. 45MPH

Step-by-step explanation: just trust me, I’m helping you

User TTS
by
7.7k points
2 votes
200/5 = 40 mph 200/4 = 50 mph Let x be the speed in still waters and y the speed of current. x + y = 50 x - y = 40 ADD 2x = 90 x = 45 mph ANSWER is C) 2) C
User Freefaller
by
7.4k points